Program:
Język:

Analiza uziarnienia gruntów

Badanie wielkości cząstek polega na określeniu wielkości ziaren próbki gruntu poprzez przesiewanie, sedymentację lub kombinację tych metod.Skład granulometryczny jest jedną z najważniejszych właściwości fizycznych gruntu. Właściwość ta jest podstawą klasyfikacji gruntu. Wiele właściwości geotechnicznych i hydrogeologicznych gruntu jest zależnych od składu granulometrycznego. Skład granulometryczny umożliwia opis gruntu według podziału na poszczególne klasy rozmiarów ziaren. Rozmiar ziaren każdej klasy może być oznaczony przez przesiewanie lub/i metodą sedymentacyjną.

Dla gruntów gruboziarnistych, zawierających mniej niż 10% cząstek drobnych stosuje się metodę sitową. Dla gruntów drobnoziarnistych i mieszanych, o zawartości cząstek drobnych większej niż 10% można stosować kombinację metody sitowej i sedymentacyjnej.Opisane metody stosuje się dla wszystkich gruntów nie scementowanych o średnicy ziaren mniejszej niż 125 mm.

Metody sedymentacyjne to:

  • analiza areometryczna
  • metoda pipetowa

Protokół analizy granulometrycznej

Forma wprowadzanych danych i wydruk/wygląd protokołu są definiowane samodzielnie przez użytkownika, zgodnie z opracowanym szablonem.

Literatura:

CSN EN ISO 17892-4 (PN-EN ISO 17892-4)

CSN EN ISO 14688-1 (PN-EN ISO 14688-1)

Wypróbuj GEO5. Bezpłatnie.