GEO5 i BIM
GEO5 widzi przyszłość w technologii BIM i w pełni ją wspiera. Naszym zdaniem podstawą pracy w BIM są następujące trzy elementy:
1. Sposób pracy – elektroniczne przechowywanie i przetwarzanie wszystkich danych i modeli przez cały okres eksploatacji konstrukcji
2. Komunikacja - możliwość przesyłania tych danych pomiędzy innymi programami pracującymi w technologii BIM
3. Model 4D – modelowanie konstrukcji w 3D i modelowanie kolejnych jej zmian w czasie
Metodologia pracy
Podstawowym wymogiem BIM jest to, aby wszystkie dane, które są przechowywane w programie, nie zostały utracone i były dostępne w każdej chwili. Jasne przy tym jest, jakie założenia zostały przyjęte podczas ich tworzenia, jakie uproszczenia zostały przyjęte i jaka była interpretacja pomierzonych danych.
Rdzeniem naszego podejścia do BIM jest program Stratygrafia 3D, za którym podążają inne programy. W programie tym zaczynamy od zestawienia informacji o placu budowy w celu stworzenia modelu 3D. Otrzymane modele i parametry gruntu są następnie wykorzystywane do obliczeń geotechnicznych i modelowania konstrukcji naziemnej w innych programach..
Komunikacja
GEO5 obsługuje:
– Eksport modeli IFC z możliwością eksportu i definiowania danych użytkownika
– Import i eksport tabeli i plików tekstowych na wielu poziomach programu
– Ładowanie danych i obiektów z innych programów (DXF, DWG, LandXML)
– Stosowanie standardów danych geotechnicznych AGS i SEP3
Model 4D
Podstawą modelowania BIM jest stworzenie trójwymiarowego modelu podłoża gruntowego, który w dalszych krokach jest systematycznie rozwijany. W ramach poszczególnych faz budowy możliwe jest modelowanie robót ziemnych oraz wgrywanie obiektów – konstrukcji. Poszczególne programy umożliwiają następnie modelowanie historii budowy.